International
mas-wrestling
federation
Facebook page
English
Russian

Światowy sukces naszej miss-trzyni sportu

14.09.2016
Nie minęły nawet dwa miesiące, odkąd informowaliśmy o sukcesie Klaudii Wieczorek na zawodach kulturystycznych Miss Bikini Fitness (debiut zakończony od razu III miejscem), a nasza studentka znów dostarczyła kibicom okazji do radości i kolejnych gratulacji!
Tym razem Klaudia zmieniła kostium kąpielowy na zapaśniczy i – dzięki samodzielnie opracowanemu treningowi – wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Kirgistanie (3-4 września 2016 r.), w mas wrestlingu – wymagającej i widowiskowej, choć w Polsce jeszcze mało znanej dyscyplinie, która polega na przeciągnięciu przeciwnika na swoją stronę za pośrednictwem trzymanego wspólnie drążka (więcej o zasadach pod adresem:http://maswrestling.pl/zasady/)
Zapytaliśmy Klaudię o kilka szczegółów:

Skąd zainteresowanie mas wrestlingiem?

Kolega z grupy studentów wychowania fizycznego namówił mnie na udział w otwartych mistrzostwach Cieszyna w mas wrestlingu w czerwcu 2015 r. Wtedy jeszcze nie mając za bardzo pojęcia, o co chodzi w tej dyscyplinie, sam start potraktowałam jako zabawę, a mimo to wygrałam kategorię OPEN kobiet. Jak się okazało, mam świetne predyspozycje do uprawiania tej właśnie dyscypliny sportu – długie palce u rąk zapewniają mocny chwyt drewnianej pałeczki oraz – jako że z zawodu jestem ratownikiem wodnym i często pływam – mam silne plecy oraz nogi, a to elementy, które są bardzo istotne w mas wrestlingu.

Ze sportem byłam związana od zawsze, lecz dopiero w mas wrestlingu osiągam poziom mistrzostwa sportowego o którym marzyłam od dziecka. Mas wrestling tak bardzo popularny na wschodzie  jest w Polsce dyscypliną stosunkowo świeżą – stowarzyszenie Strong Man organizuje Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie od 6 lat więc mało kto u nas o niej słyszał, a my, jako zawodnicy kadry na mistrzostwach świata, zdaje się jesteśmy pionierami tej dyscypliny w kraju.

Jakie osiągnięcia ma Pani, w tej dyscyplinie na koncie?

Po wygranej w Cieszynie pojawiłam się na mistrzostwach Polski w Międzyzdrojach 31.07.2015 r gdzie zdobyłam wicemistrzostwo przegrywając jedynie ze strong woman z Bogatyni Magdaleną Talarczyk. Zaraz po tym otrzymałam powołanie do kadry Polski, co było dla mnie przepustką do udziału w Pucharze Mistrzostw Świata w Moskwie.

W Rosji, w dzień urodzin 28.11.2015 r. zdobyłam 3. miejsce w kat 75 kg  i byłam największą niespodzianką mistrzostw, bo rzadko się zdarza aby nowy zawodnik bez doświadczenia na scenie międzynarodowej stawał na podium. Do dziś śmieję się, że to był najlepszy prezent na urodziny.

Kolejne starty to:

  • I miejsce w otwartych Mistrzostwach Czech kat OPEN kobiet 03.16
  • I miejsce kat do 75kg na największych w Europie  Międzynarodowych targach sportowych  FIBO w niemieckiej Kolonii 03.2016
  • III miejsce na Mistrzostwach Europy w Gruzji 24.07.16  kat do 65 kg,
  • I miejsce na Mistrzostwach Polski kat OPEN w Rewalu 31.07.16
  • oraz najświeższy medal  III miejsce Mistrzostw Świata w Kirgistanie 03-04.09.16 kat 65kg

Sponsorami ostatniego wyjazdu na Mistrzostwa Świata decyzją wójta Włodzimierza Kierata była moja rodzinna gmina Radłów, decyzją prezesa Wilhelma Beker Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie oraz decyzją właściciela Andy Guetinger  siłownia Clever Fit Dingolfing, w krórej mam przyjemność trenować. Za każde wsparcie jestem przeogromnie wdzięczna i mówię szczere dziękuję.

Na czym polega trening w tym sporcie?

Trening przygotowujący do mistrzostw to mój autorski program i polega głównie na ćwiczeniach siły eksplozywnej oraz ćwiczeń angażujących pożądane w mas wrestlingu partie ciała. Główne ćwiczenia jakie stosuję to martwy ciąg (życiówka 130 kg), przysiady z obciążeniem w seriach łączonych z  ,,dzień dobry” czyli skłony ze sztangą na plecach mocno angażujące tylne partie ud, maszyna ,,wioślarz”, ściąganie linki z wyciągu poziomego siedząc z chwytem drążka jak przy starcie czyli jedna ręka nachwytem a druga podchwytem, podciąganie końca sztangi w opadzie tułowia na wzmocnienie mięśni grzbietu itp.

Jako, że w międzyczasie prowadzona przez trenera personalnego Wojciecha Kampę z Opola przygotowywałam się do startu w bikini fitness poznałam szeroki zakres ćwiczeń i ich wpływ na poszczególne partie mięśniowe więc na siłowni nie czuję się już jak ,,intruz” tylko przychodzę aby zrobić swoje.

Na chwilę obecną nie jestem związana z żadnym klubem. Powołanie do kadry wiąże mnie ze stowarzyszeniem Strong Man z oddziałem w Pabianicach, które jest głównym organizatorem Mistrzostw Polski Strong Man jak i Mas Wrestlingu na corocznym festiwalu sprawności siły i urody FSSiU.

Pewnie koledzy chcą się z Panią siłować na rękę i przegrywają

Jeszcze nikt nie rzucił mi wyzwania siłowego sprawdzenia się ze mną, a być może wolą nie ryzykować  :-D ale nie ukrywam, że widzę czasem zdziwione spojrzenia kiedy na siłowni podnoszę ciężary większe niż niejeden chłopak.

Jakie ma Pani plany po obronie dyplomu na politechnice?

Studia na kierunku wychowanie fizyczne teoretycznie zakończyłam, pozostała mi jeszcze obrona pracy magisterskiej przesunięta w czasie właśnie ze względu na intensywne przygotowania do sezonu startowego. Tematem mojej pracy jest porównanie poziomu wytrenowania ratowników wodnych polskiego WOPR-u oraz niemieckiego Wasserwachtu, jako iż na chwilę obecną mieszkam i pracuję również jako ratownik w Niemczech i mam dostęp do obu grup badawczych. W rodzinnych Biskupicach jestem zawsze kiedy mam tylko wolny weekend.

Jeśli chodzi o przyszłoroczne starty planuję znów pojawić się na scenie w bikini fitness ale nie rezygnować przy tym z mas wrestlingu, więc jak tylko pojawi się plan przyszłorocznych mistrzostw, obiorę taktykę działania, aby określić na których imprezach pojawię się jako zawodniczka.

Kończę wychowanie fizyczne, jestem ratownikiem i instruktorem pływania, kocham pracę z dziećmi aczkolwiek myślę również nad zrobieniem uprawnień trenera personalnego, aby móc w przyszłości prowadzić osoby, które chcą pracować nad zmianą sylwetki czy przygotowaniem do zawodów. Przede wszystkim chcę motywować ludzi do pracy nad sobą, aby każdego dnia byli lepszą wersją siebie i uwierzyli w swoje możliwości, bo ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie.

fot. archiwum Klaudii Wieczorek

Author: Lucyna Sterniuk-Gronek
Source:  https://wu.po.opole.pl/
Source URL:  https://wu.po.opole.pl/swiatowy-sukces-naszej-miss-trzyni-sportu/
Country:  Poland
Back to the list
Яндекс.Метрика